Otomobil - Motosiklet

Uber Taksi Nedir ?

Uber Taksi Nedir ?

Uber; 2009 yılında Amerika’da kurulan bir ulaşım şirketidir, kurucuları Travis Kalanick ve Garrett Camp isimli iki arkadaştır, 2020 yılı itibariyle Uber 86 farklı ülkede ve 762 şehirde faaliyet göstermektedir. Şirketin faaliyet konusu yolcu taşımacılığıdır, şirket 2020 yılı itibariyle 42 milyar dolar seviyesinde bütçeye sahiptir, böylesine büyük bir bütçe değeri olmasına rağmen borsa da işlem görmemesi ise onu borsada işlem görmeyen en değerli şirketler listesinde açık ara 1. yapmaktadır. Ülkemizde bir çok kullanıcının uber taksi nedir sorusunun cevaplarını ayrıntılı vermeye devam edelim ve ülkemizde uber ile ilgili yaşanan gelişmeleri cevaplayalım.

Ülkemizde Uber Taksi Ne Zaman Başladı ve Yaşanan Süreçler ?

Uber ilk olarak ülkemizde 2014 yılında 8-12 şoför ile İstanbul ilinde hizmete başladı ve kısa sürede de İstanbul’da çok popüler bir ulaşım aracı oldu. O dönemde vatandaşlar arasında uber taksi nedir soruları sorulmaya başlandı, bir çok kişi kendi illerine uber taksi gelmesini bekledi ancak 2016 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü Uber şirketinin açıkça korsan taksicilik yaptıklarını belirterek tüm ülke genelinde geçerli talimat yayınladı bu talimata göre tüm uber taksilere para cezası kesileceği belirtildi. Uber, 2017 yılında İstanbul Taksiciler Esnaf Odası tarafından dava edildi ve bu açılan dava uzunca bir süre sürdü. Bu esnada uber popülerliğini artırmaya devam etti halk kendi arasında uber taksi nedir soruları sormaya başladı ve uber popülerlik kazanmaya devam etti.

Öyle popüler oldu ki bir süre sonra 8500 civarı sürücü ve 4,5 milyona yakın kullanıcı sayısına ulaştı. Uber XL faaliyeti yani İstanbul halkının da bildiği üzere minibüs tarzı araçlarla yapılan faaliyet 2019 Mayıs sonu itibariyle uber tarafından durduruldu ancak uber bünyesinde faaliyet gösteren ticari taksilerin faaliyetleri devam etti 2019 Haziran itibariyle ise ticari taksilerden %5 komisyon alınacağı uber tarafından duyuruldu.

2019 Ekim ayının ortalarında ise İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi nihai kararını verdi, kararda Uber şirketinin haksız rekabet oluşturduğu bu nedenle ülke genelinde uber web sitesi ve cep telefonu uygulamalarına erişimin yasaklanması kararı verdi ve uber faaliyetlerine son verildi.

2020 Ocak ayı itibariyle Uber isimli şirketin ülkemizde faaliyeti bulunmamaktadır ancak merak edenler için uber ücretleri gibi konulardan bahsetmeye devam edelim.

Uber Taksi Ücretleri Ne Kadar ?

UberXL yani minibüs tarzı araçlarla yapılan ulaşımın ilk açılma ücreti 8 TL, her dakika için 0,35 kuruş, her gidilen km için ise 2,5 TL olarak ücretlendiriliyordu. Gidilen yer ne kadar kısa olursa olsun 15 TL gibi bir ücrette bulunmaktaydı, ayrıca kullanıcı tarafından iptal edilen çağrılar için 15 TL ceza da uygulanmaktaydı.

Uber Taksi Kapandı Mı ? Uber Taksi Devam Ediyor Mu ?

Uber taksi nedir sorusu gibi uber kapandı mı sorusu da çok sık sorulmaktadır, bu sorunun cevabı ise hayır, uber şu anda yani 2020 yılı ocak ayı itibariyle ülkemizde faaliyet göstermemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu