Teknik

Hatve Nedir ?

Hatve Nedir ?

Hatve, dişli sistemlerde bir tam tur dönme esnasında katedilen yola denilir.

Silahta Hatve Nedir ?

Mermi çekirdeği silahın patlaması sonrası namlu içerisinde hareket etmeye başlar, burada yiv ve setlerin yapısı itibariyle mermi çekirdeği dönmeye başlar, dönme sırasında namlu içerisinde bir tam tur dönmesinde katettiği mesafeye hatve denir. Mermi çekirdeği namlu içerisinde döndüğü esnada ise mermi çekirdeğinin üzerine izler meydana gelir bu izlere ise rayyür denir. Rayyür nedir ile ilgili içeriğimizi bu linkten inceleyebilirsiniz.

Dişlide Hatve Hesabı ve Hatve Ölçümü

Hatve ölçümü hem dişliden hem de vidadan yapılabilir, kısaca iki diş arasındaki uzaklığın milimetre (mm) cinsinden ölçümü yapılarak bulunur.

Uçakta Hatve Nedir ?

Normal şartlarda klasik hatve tanımını uçak pervanesi için düşünürsek karşımıza şöyle sonuçlar çıkar; bir uçak düşünelim ve bu uçak pistte duruyor ancak pervaneleri çalışıyor olsun, bu esnada dönen pervane ileri yönlü yol alamaz, aynı uçağı bu kez havada süzülüyor ancak pervaneleri sabit duruyor şekilde düşünelim bu kez de pervane ileri yönlü hareket halinde olmasına rağmen hiç dönmez, bu örneklerden anlaşılıyor ki klasik hatve tanımı uçaklar için farklı işler, havacılık sektöründe hatve, Geometrik Hatve ve Efektif Hatve olarak iki temel başlıkta yer alir. Şimdi Geometrik Hatve ve Efektif Hatve’yi inceleyelim;

Geometrik Hatve Nedir ?

Sürüklenme ve diğer sürtünme gibi tüm kuvvetler hesaba katılmadan pervanenin bir tur atması neticesinde teorik olarak gidebileceği yola denir.

Efektif Hatve Nedir ?

Sürüklenme ve diğer sürtünme gibi tüm kuvvetler hesaba katılarak pervanenin gidebileceği gerçek yola denir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu