Sağlık

Kıl Dönmesi Nedir ? Neden Olur ? Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Nedir ?

Kıl dönmesi; vücudumuzun genellikle kuyruk sokumunda olan bir tür rahatsızlıktır, kıl deri üzerine çıkamayarak deri altında spiral şekilde uzar ve derinin altında iltihaba neden olur. Ayrıca ense bölgesinden dökülen kılların da açık bir gözenek bularak vücuda batması ve bu bölgede deri boyunca ilerleyerek uzaması bu rahatsızlığa neden olur. Vücudumuzun hemen hemen her bölgesinde bu rahatsızlık nadiren de olsa görülebilir ancak oturuş pozisyonu itibariyle genel olarak kuyruk sokumu bölgesinde görülür.

Kıl Dönmesinin Belirtileri ?

Söz konusu bölgede şişkinlik, akıntı ve pis koku başlıca belirtileridir. Eğer vücudunuzun herhangi bir bölgesinde buna benzer rahatsızlıklarınız var ise zaman kaybetmeden bir hekime başvurmanız önerilir.

Kıl Dönmesi Neden Olur ?

Genellikle oturarak çalışan meslek gruplarında daha sık görülür, kıllarımız yapısı itibariyle sürekli uzama eğilimindedir bu uzamayı engelleyen tüm etkenler kıl dönmesine neden olabilir. Kıl yapısı daha gür ve kalın olan insanlarda da uzun süre oturarak çalışmamasına rağmen görülebilir.

Kıl Dönmesinden Nasıl Korunuruz ?

  • Kuyruk sokumu bölgesinin her gün temizlenmesi önerilir.
  • Özellikle ense bölgesinden dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinde deri ile temas etmemesi için atlet giyilmesi önerilir.
  • Kuyruk sokumu bölgesine ense bölgesinden dökülen kılların tutunamaması için burada bulunan kılların sık sık kısaltılması önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu