Sağlık

Varikosel Nedir ? Nasıl Anlaşılır ? Nasıl Tedavi Edilir ? Ne Demek ?

Varikosel Nedir ?

Kısaca varikosel; testis damarlarının genişlemesine verilen isimdir. Kısırlığa neden olabilir, kısırlık nedeniyle hekime başvuran hastaların %35 civarında varikosel hastalıklarının bulunduğu tespit edilmiştir. Tıp dünyası bu hastalığın neden oluştuğu konusunda henüz net bir kanıya varamamıştır, buda hastalık meydana gelmeden önleyebilmeyi imkansız kılmaktadır.

Hastalık %95 civarında sol tarafta oluşur, sağ tarafta oluşan hastalık çoğunlukla aynı zamanda sol tarafta da görülür. Tek başına sağ tarafta ise ancak %1 civarında görülür. Sol tarafta daha çok oluşmasının başlıca nedenleri ise;

  • Sol testisin daha aşağıda olmasından kaynaklanır.
  • Sol testiste bulunan damarın sağa oranla daha uzun olmasıdır.

şeklinde özetlenebilir ancak tıp dünyası bu konuda kesin bir kanıya varamadığından sol tarafta daha fazla görülmesinin başlıca nedeni özetle bunlar kabul edilmektedir.

varikosel 2

Varikosel Kısırlığa Neden Olur mu ?

Bu sorunun cevabı ne yazık ki evet, varikosel testis damarlarının genişlemesi sonucunda testis iç sıcaklığında değişime neden olur buda testis içerisinde kirli kanda bulunan toksitlerin birikmesine neden olur, kan akışını bozar, buda üretilen sperm ve testosteron kalitesini etkileyerek kısırlığa neden olur.

Verikosel Neden Olur ?

Tıp dünyası bu rahatsızlığın neden oluştuğuna dair henüz kesin bir neden belirleyememiştir, ancak varikosel rahatsızlığı bulunanların genel istatistiğine bakıldığında başlıca şunlar karşımıza çıkmaktadır;

  • Uzun süre ayakta duran kişilerde görülmektedir.
  • Şişman kişilerde daha fazla görülmektedir.
  • Ağırlığı yüksek sporlarla uğraşan kişilerde görülmektedir.
  • Sıkça kabızlık sorunu yaşayan kişilerde görülmektedir.

Bu yukarıda sayılan maddeler varikosel rahatsızlığı bulunan kişilerin istatistiksel olarak hesaplanması sonucu ulaşılmıştır, hastalığın tam olarak neyden meydana geldiği konusu gizemini korumaktadır.

Varikosel Dereceleri Nelerdir ?

Tıp dünyası bu hastalığı 3 grupta ayırmıştır bunlar 1.Derece, 2.Derece ve 3.Derecedir.

  • 1.Derece Varikosel: Genellikle hastanın bir şikayeti yoktur, elle muayene edildiğinde testisler sıkıldığında damarlardaki genişleme belirti göstermektedir.
  • 2.Derece Varikosel: Hafif bir ağrı zaman zaman hissedilebilir ancak hiç ağrıda olmayabilir, dışarıdan bakıldığında hafif oranda görülebilir, testisler sıkıldığında damarlardaki genişleme dahada belirginleşir.
  • 3.Derece Varikosel: Hastanın ağrıları olur, dışarıdan bakıldığında dahi damar genişlemesi belirgindir.

Varikosel Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Varikosel rahatsızlığı genelde ilk 2 aşamada ameliyat gerektirmez, 3.aşama da ameliyat gerekebilir ancak buda kişiden kişiye göre değişir örneğin ağrısı olmayan sperm kalitesi düşen 50 yaşında bir kişinin ameliyat olmasını gerektirecek herhangi bir durum olmazken aynı şartlarda 25 yaşında bir gencin ameliyat olması gerekir bunun kararını tamamen hekiminiz belirleyecektir, ilaç tedavisi ile de tedavi edilmesi nadiren olsa da görülür, bu rahatsızlığı olan yada şüphelenen kişinin mutlaka bir hekime görünerek sperm ölçümü yaptırması gerekir.

Varikosel Ağrı Yaparmı ?

Hastalığın 2. ve 3. derecelerinde genelde testis, kasık bölgelerinde ağrı hissedilir, bu ağrı zaman zaman bacakta da hissedilebilir. Hastalık uzun müddet ayakta kalmak sonrasında, cinsel ilişki sonrasında hissedilebilir. Hastalığın 3.derecesinde bulunan bir kişinin herhangi bir ağrısının olmadığı rahatsızlığını tesadüfen öğrendiği durumlarda olmaktadır, bu nedenle ara ara varikosel kontrolünün yapılması tüm erkeklere önerilmektedir.

Varikosel Nasıl Anlaşılır ? Kontrolü Nasıl Yapılır ?

Testislerin hafifçe sıkılması sonucu testis alt ve çevresinde herhangi bir damar genişlemesi olup olmadığı kontrol edilebilir ancak bu bölgenin önceki hali bilinmediğinden teşhis işlemi zorlaşmaktadır, şüphelendiğiniz durum olursa mutlaka doktora başvurmanız kesinlikle yararınıza olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu