Sağlık

Pandemi Nedir ? Pandemi Hastaneleri Hangileri ?

Pandemi Nedir ?

Pandemi, dünyanın belirli bir bölgesinde veya tamamında görülen salgın hastalıklara (epidemilere) denir.

Bir hastalığın pandemi olarak kabul edilmesi için Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) bu hastalığı pandemi hastalık olarak kabul etmesi gerekir. Şu anda dünyayı etkisi altına alan corona (covid-19) hastalığını Dünya Sağlık Örgütü (WHO) pandemi hastalığı olarak kabul etti.

Herhangi bir hastalığın insan sağlığını ciddi oranda tehdit etmesi pandemi olarak kabul edileceği anlamına da gelmez örneğin kanser hastalığı dünyada çok sayıda kişinin ölümüne sebep olmaktadır ancak hastalık bulaşıcı özellik taşımadığı için pandemi hastalık olarak kabul edilmez yukarıda da bahsettiğimiz gibi temel fark bulaşıcı ve öldürücü etkiye sahip olmasıdır.

Bir Hastalığın Pandemik Hastalık Olarak Kabul Edilme Şartları ?

  • Dünyada görülmemiş bir hastalığın oluşması
  • Bulaşıcı özelliğinin çok fazla olması
  • Bulaşıcı özelliğinin çok kolay olması

Pandemi Hastalıkları Nelerdir ?

Pandemi Hastalıkları;

  • Kara veba
  • Kolera
  • Grip
  • Tifo
  • HIV(AIDS)
  • Grip Türleri (İspanyol, Hong Kong, Domuz)
  • COVID-19

Corona (COVID-19) Pandemi Hastaneleri Nerelerde Var ?

21/03/2020 tarihinde alınan karar doğrultusunda tüm kamu ve özel hastaneler pandemi hastanesi olarak görevlendirilmiştir. 81 İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilen genelge şu şekildedir;

“Sağlık kurumlarına müracaat eden hastaların, COVID-19 tanısı kesinleşinceye kadar Sağlık Bakanlığı hastaneleri, devlet ve vakıf üniversitesi hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarınca kabul ve tedavi süreçlerinin yapılması zorunludur. Bünyesinde enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları uzmanı hekimlerden en az 2’si ve 3’üncü seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler, ’pandemi hastanesi’ olarak kabul edilir. Pandemi süresince enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, iç hastalıkları veya göğüs hastalıkları uzmanı başka bir hastaneden görevlendirme yolu ile karşılanabilir. Pandemi hastanesi, COVID-19 tanısı almış (test pozitif) vakaların tedavi sürecinin yapılmış olduğu hastane olarak tanımlanır.”

Yani bu haliyle en yakınınızda bulunan tüm kamu ve özel hastaneler birer pandemi hastanesidir.

Pandemi Eylem Planı Nedir ?

Pandemi eylem planı konusunda yine aynı genelgede şu ifadeler yer almaktadır;

“Hastane bünyesinde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ’Pandemi Eylem Planı’na göre ’Pandemi Genel Koordinasyon Ekibi’ oluşturulması gerektiğine işaret edilerek, “Pandemi hastanelerinde; pandemi hastalarına ayrılmış bir klinik ve bir yoğun bakım ünitesi belirlenmeli ve bu vakalar için rezerve edilmelidir. Vaka sayısının artması durumunda diğer yoğun bakım ünitesi ve servislerin hangi sıra ile ayrılacağı belirlenmelidir. Tedavisi başlamış ve devam etmesi gereken hastaların bulunduğu; onkoloji-hematoloji ve radyasyon onkolojisi klinikleri, organ nakli klinikleri ve kemik iliği nakil merkezlerindeki yataklar mümkün olduğu kadar normal olarak kullanılmaya devam edilecektir. Pandemi hastanelerinde COVID-19 tanısı almış hastalar dışındaki hastaların hangi servis ve yoğun bakımlarda izleneceği belirlenmelidir”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu