Sağlık

pH Nedir ? Ne Demek ? İçme Suyunun pH Değeri Kaç Olmalı ?

pH (Potansiyel Hidrojen) Nedir ?

pH (Potansiyel Hidrojen), bir maddenin alkali yada asit değerine verilen isimdir. Yani; içerisinde bulunan asit özellikli hidrojen iyonlarının ölçülmesi anlamına gelir. pH değeri 0 ve 14 arası bir değerdir, 0 yoğun asit, 14 ise yoğun alkali (bazik) anlamına gelir. pH 7 değeri ise bu maddenin asit yada alkali değil nötr olduğunu ifade eder. Bazı kaynaklarda alkali yerine bazik tabirinin de kullanıldığını da belirtelim yani asidik ve bazik olarak ayrılıyorlar.

İçme Suyunun pH Değeri Kaç Olmalı ?

Uzmanlara göre içme suyunun pH değerinin hafif alkalik yani 7.2 – 8.5 arasında olması önerilmektedir. Günlük olarak tükettiğimiz suyun pH değerinin ideal değerlerde olmasının sağlığımız açısından bir çok faydası bulunmaktadır, örneğin iltihaplı hastalıkların asitli ortamlar nedeniyle meydana geldiği bilinmektedir bu nedenle içtiğimiz suyun alkali değerinin yüksek olması önemlidir.

Kanın pH Değeri Kaçtır ?

İnsan vücudu çevresel etkilerden etkilenir, vücut sürekli olarak kanımızın Ph derecesini 7.35 – 7.45 seviyesinde tutmak için bir takım işlemler yapar, örneğin kemiklerimiz kalsiyum(Ca) benzeri alkali mineralleri kanımıza karıştırarak yüksek derecede proteinin sebep olduğu asitleri dengeler ve bu asitler böbrek yoluyla idrar ile vücuttan atılır. Yani insan kanının pH değeri 7.35-7.45 arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu