Bilgisayar

Ping Nedir ? Ping Kaç Olmalı ? Ping Nasıl Düşürülür ?

Ping Nedir ?

Ping, iki bilgisayar sistemi arasında gerçekleşen veri transferleri esnasında yaşanan ve milisaniye cinsinden ifade edilen gecikmelere denir.

Bilgisayar yerine bilgisayar sistemi olarak ifade etmemizin nedeni ping kavramının sadece bilgisayarlara has bir terim olmamasından kaynaklıdır, örneğin modem, router, dvr kayıt cihazları, akıllı televizyonlar hatta network bağlantısı bulunan akıllı beyaz eşyalara bile ping isteği gönderilebilir. Ping terimiyle birbirine yakın ancak birbirinden farklı kavramlar olan jitter için jitter nedir içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Ping Atmak Nedir ?

Ping atmak, herhangi bir bilgisayardan başka bir bilgisayar sistemine ping paketi gönderilmesi demektir.

Burada ise bilgisayar terimi kullandık bunun nedeni ise ping atılacak olan cihazın mutlaka bir bilgisayar veya akıllı telefon tarzında bir cihaz olması gerekmektedir, çünkü ping talep edebilmek işletim sistemlerine has bir durumdur, ping taleplerine cevap verecek olan cihaz ise bilgisayar olmak zorunda değildir.

Ping Neden Yükselir ?

Ping yükselmesi nedenlerinin başında internet hattınızın dalgalanması gelir, diğer bir husus ise bağlı bulunduğunuz sunucunun internet hattındaki dalgalanmalar veya yoğunluktan kaynaklı yine internet hattının veya sistem kaynaklarının yetersiz gelmesinden dolayıdır.

Ping Kaç Olmalı ?

İdeal değer oyunlarda maksimum 80 ms, internet sitelerinde ise maksimum 120 ms olarak kabul edilir.

Pubg Ping Kaç Olmalı ?

Pubg oyununda ping değeri maksimum 90 ms olmalıdır. Bunun üzerindeki ping değerleri oyunda lag sorununa neden olur.

Cs Go Ping Kaç Olmalı ?

Counter-Strike: Global Offensive (Cs Go) oyununda ping değeri maksimum 90 ms olmalıdır. Bunun üzerindeki değerler oyunda lag oluşmasına neden olur.

Valorant Ping Kaç Olmalı ?

Valorant oyununda ping değeri maksimum 90 ms olmalıdır. Bunun üzerindeki değeler oyunda lag oluşmasına neden olur.

Ping Ölçümü Nasıl Yapılır ?

Ping testi yapmak için www.speedtest.net isimli web sitesini kullanabilirsiniz, ancak dikkat etmeniz gereken en önemli konu speedtest varsayılan olarak en yakında bulunan serverlara ping isteği yollar eğer ping ölçümünü oyunlar için yapıyorsanız bilmeniz gereken önemli bir konu var popüler oyunların neredeyse hiçbirinin sunucuları ülkemizde değildir genellikle avrupa ülkelerindedir, bu nedenle change server bölümünden avrupa ülkelerinden bir sunucu seçmeniz ping ölçümü için daha doğru sonuçlar verir. Genel internet kullanımı için ping testi yapan kullanıcıların ise böyle bir işlem yapmasına gerek yoktur.

Ping Nasıl Düşürülür ?

Ping düşürme işlemi için aşağıdaki adımların tamamını eksiksiz uygulamanız gerekmektedir. Aşağıda yer alan konular kullanıcı kaynaklı önem sıralamasına göredir. İnternet hızınız ve internet servis sağlayıcınızda çok önemlidir ancak onu en son adıma koyduk çünkü taahhüt denen kavram ve maddi nedenlerden dolayı biz ilk olarak sizin yapabileceğiniz işlemlerden başlayalım.
1-Bağlantınız wireless (kablosuz) ise kablolu bağlantıya geçin.
2-Oyun oynamaya girmeden önce internete bağlı diğer cihazları kapatın.
3-Arka planda çalışan özellikle internet kullanan program veya indirmeleri kapatın.
4-Dns önbelleğini temizleyin, bunun için başlat menüsüne cmd yaparak komut istemini açın ve ardından “ipconfig -flushdns” komutunu yazın. (tırnak işaretleri olmayacak)
5-İnternet servis sağlayıcınıza durumu bildirin.
6-Eğer tüm bunlara rağmen ping değeriniz istenilen seviyelere inmediyse daha hızlı bir internet paketi veya başka bir internet servis sağlayıcısına geçme zamanınız gelmiş demektir.

Ping Nasıl Atılır ?
Herhangi bir internet sitesini, ip adresini veya network’e bağlı bir cihaza ping atmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Komut İstemini Açın

cmd ekrani

Windows işletim sistemi olan bilgisayarlarda başlat bölümüne cmd yazarak komut istemi açılır.

Ping ve Bir Boşluktan Sonra Ping Atılacak Yer Yazılır

Bu örneğimizde biz kendi sitemize ping atıyoruz bunun için ping nedirnedemeknasil.com yazdık.

Ping Sonucu

ping sonucu

Nedirnedemeknasil.com isimli web sitemizin ping sonuçları bu şekildedir. Burada yer alan ms cinsinden değerler ping değerini ifade eder, ping atma işlemini İstanbul ilinden yaptık ve web sitemizin sunucu lokasyonu Almanya’dır. İstanbul’dan Almanya’ya ortalama 62 ms değer gayet iyi bir değerdir. Ekran resminde de görüldüğü gibi ping talepleri 4 kez yapılır eğer 4 kezden daha fazla talep gerçekleştirmek istiyorsanız alt tarafta bulunan bölümü okuyunuz.

4 Defadan Fazla Ping Atmak

4 defadan fazla ping atmak

Ping ve ping atılacak yer yazıldıktan sonra sonuna -t yazarsanız bu şekilde sonsuza kadar ping işlemi gerçekleşir. Bu işlemi bitirmek için Ctrl+C tuşlarına basmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu