Teknik

Membran Nedir? Ne İşe Yarar?

Membran Nedir ?

Membran, su ile direkt temas eden ahşap, beton, kalebodur, fayans, sıva, çelik, kiremit, tuğla, strafor gibi yüzeylerin su yalıtımını sağlayarak rutubeti engelleyen ve bu malzemelerin daha uzun ömürlü olmasını sağlayan izolasyon malzemesidir.

Membran Ne İşe Yarar ?

Mebran ne işe yarar? Membran su ile temas halinde olan tuğla, kiremit, strafor, çelik, sıva, kalebodur, fayans, ahşap gibi yüzeylerin su ile olan yalıtımını sağladığı için rutubeti engeller, kullanıldığı yerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Örneğin çatıda kiremit altında kullanılan membran, kiremitler arasından çatıya su sızmasını engelleyerek çatının daha uzun ömürlü olmasını sağlar, aynı zamanda çatıdan akan yağmur yada kar sularının en üst kattaki daire üstüne akmasını engelleyerek rutubeti, daire içine su almasını engeller. Bina temeli için kullanılan membran ise temelden binaya su sızıntısını engelleyerek alt katlardaki rutubeti engeller, rutubetin engellenmesi sayesinde daha sağlıklı bir ev sağlanır aynı zamanda yıllık boya badana masraflarını da engeller.

Membran Çeşitleri Nelerdir?

Membran Çeşitleri Nelerdir? Piyasada satılmakta olan 6 çeşit membran türü bulunmaktadır bunlar;
Polimer Membran
Polietilen Membran
Bitümlü Membran
Modifiyeli Membran
Arduazlı Membran
Likit Membran

Çatı Membran Nedir ?

Çatı membran, kiremitlerin altına veya çatısı olmayan binalarda direkt beton zemin üzerine serilen ve ısıl işlem uygulanarak yapıştırılan izolasyon malzemesidir.

Bitümlü Membran Nedir ?

Bitümlü membran, bitümün plastomerik isimli dayanıklı madde karışımı ile üretilen membran çeşidine denir. İçeriğindeki madde sayesinde yüksek ve çok düşük ısılara karşı dayanıklıdır, bu sayede dış cephelerde, toprak altında kalan yerlerde, istinat duvarlarında, karayolu viyadükleri ve yağmur nedeniyle çökme tehlikesi olan yolların yalıtımında kullanılmaya daha elverişlidir.

Membran Ömrü Ne Kadar ?

Membran ömrü, kullanıldığı yere de bağlı olmak üzere ortalama ömrü 20 yıldır.
Membran üreticileri genellikle 10 yıl ürün garantisi vermektedir, ürünün fabrikasyon hataları çok nadirdir, asıl önemli konu membran uygulamasını yapan kişilerin (ustaların) bu konudaki yetkinliğidir, çoğunlukla membran uygulamasını yapan firmalar 3 yıl uygulama garantisi verirler.

1 Adet Membran Kaç m2 ?

Membranlar rulo olarak satılmaktadır, 1 adet rulo membran genellikle 10 m2’dir. Bazı markalarda 15m2 membranlarda bulunmaktadır.

1 Adet Membran Kaç Kg ?

Membranlar rulo olarak satılmaktadır, 1 adet rulo (10m2) membran yaklaşık 33 kg’dır. 15m2 olan membran ruloları ise 45kg’dır.

Membran Fiyatları

Membran fiyatları 2020 yılı için ortalama metre2 fiyatı 15-30 TL arasında değişmektedir. Genel olarak markalardaki fiyat politikası ürünün kalınlığına ve kalitesine göre belirlenmektedir.

Membran Nasıl Döşenir ?

Membran nasıl döşenir sorusunu merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Eray YILMAZ
İnşaat Mühendisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu