Atasözleri

Abdalın yağı çok olursa gah (hem) borusuna çalar (sürer) gah (hem) gerisine ne demek ? atasözünün anlamı nedir ?

Abdalın yağı çok olursa gah (hem) borusuna çalar (sürer) gah (hem) gerisine atasözünün anlamı;

“Abdalın yağı çok olursa gah borusuna çalar gah gerisine” atasözü, bir kişinin kendini bir konuda aşırı özgüvenli hissetmesi ve bunu sürekli olarak ortaya koyması durumunda kullanılan bir deyimdir.

Atasözü, “abdalın yağı” şeklinde ifade edilen kişinin, yağ kelimesiyle sembolize edilen bir kaynağa, herhangi bir değere sahip olduğunu ve bu değerin fazla olduğunu göstermektedir. Bu kişi, sahip olduğu bu değeri kullanarak kendini başkalarından üstün görmekte ve sürekli olarak marjinal bir şekilde davranmaktadır. “Borusuna çalmak” ise, kendini ön planda tutmak, karşı tarafa kendini kabul ettirmek veya kendini duyurmak anlamına gelirken, “gerisine sürmek” ise, diğer insanları düşünmemek, başkalarının ihtiyaçlarına kulak asmamak anlamına gelir.

Niteliklerin fazlasıyla sahibi olduğunu düşünen kişi, abdalların genellikle maddi imkânlardan yoksun, yaşamı farklı normlara göre sürdüren ve kendilerine özgü bir tarzları olan insanlar olduğu göz önüne alındığında atasözü, kişinin gerçekte sahip olduğu değerin, otorite, bilgelik veya statü gibi nesnel ölçütlerle izah edemeyeceği, subjektif bir özellik olduğu durumları ifade eder.

Ancak bu atasözü, bir kişinin kendine güvenmek, başarılarını kutlamak, kendine olan saygısını sürdürmek için kullanılabilirken, yüksekbenlik (narsisizm) olarak adlandırılan bazı durumlarda aşırıya kaçılması anlamında da kullanılabilir. Kişi, gerçek değerlerini ve başarılarını gölgelerken, mağrur bir tavır sergileyerek diğer insanları küçümser ve onlara olan saygısını kaybedebilir.

Sonuç olarak, “Abdalın yağı çok olursa gah borusuna çalar gah gerisine” atasözü, kişinin kendine olan aşırı özgüvenini ve bu durumu sürekli olarak ortaya koymasını ifade eder. Ancak bu durumun, yüksekbenlik ve başkalarını küçümseme gibi olumsuz sonuçlara da yol açabileceği unutulmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu