Atasözleri

Abdalın dostluğu köy görünceye kadardır ne demek ? atasözünün anlamı nedir ?

Abdalın dostluğu köy görünceye kadardır atasözünün anlamı;

“Abdalın dostluğu köy görünceye kadardır” atasözü, insanların bazen çıkarları doğrultusunda davrandıklarını ve dostlukların aslında geçici olabileceğini ifade eder. Abdal, Osmanlı döneminde dolaşan, geleneksel müziği icra eden gezgin sanatçılara verilen isimdir. Bu atasözüyle abdalların yaşantısında ve toplum içerisinde deneyimledikleri ilişkiler anlatılmaktadır.

Atasözünde bahsedilen “köy”, abdalların seyahat ettiği yerlerde meydana gelmektedir. Abdallar, müzikleriyle eğlendirdikleri köylülerin sevgisini ve dostluğunu kazanır. Ancak abdallar için asıl önemli olan, yaptıkları sanatları ve ona gösterilen değeri korumaktır. Köyde yaşanan bu dostluklar ise çoğunlukla abdalın orada bulunduğu sürece sürmektedir.

Abdalların dolaştığı köylerde, genellikle yeni bir yabancı gibi karşılanır. İnsanlar onların getirdiği huzur ve coşkuyu hissetmek, müziğe eşlik etmek için bulundukları yerlere toplanır. Abdallar, bu ilgi ve sevgiden oldukça etkilenirler ve dostluk bağları kurarlar. Köy halkı abdalları bağrına basar ve onları ağırlar. Abdallar ise verdikleri keyifli anlardan dolayı kendilerini özel hissederler.

Ancak abdalların köyden ayrıldığı zaman, dostluklar da genellikle sona erer. Abdalın müziğiyle getirdiği sevinç, köylüler dışında kimse için o kadar önemli değildir. Abdalın ayrıldığı anda unutulur ve başka bir abdal gelene kadar beklenirler. Köylerde yaşanan dostluklar da aynı şekilde, abdalın varlığıyla sınırlı kalmaktadır.

Bu atasözüyle insanların bazen çıkarları doğrultusunda davrandığı, dostlukların ve ilişkilerin koşullara bağlı ve geçici olduğu vurgulanır. Abdalın dostluğu, köy görünceye kadardır çünkü abdalın köyden ayrılmasıyla beraber onunla olan ilişkiler tamamen sona erer. Ancak abdalların seyahatleri yeni köylere ulaştığı zaman, yeni dostluklar ve ilişkiler kurulabilir. Dolayısıyla, bu atasözü insanların dostluklarını sorgulamaları ve karşılıklı çıkar ilişkilerine dikkat etmeleri gerektiğini anlatır. Abdalların yaşantısı ve köylerde geçici dostluklar anlatılarak, insanların samimiyet ve özveriyle kurulan dostlukları daha çok değer vermeleri gerektiği anlatılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu