Atasözleri

Sür git dememişler gör geç demişler ne demek ? atasözünün anlamı nedir ?

Sür git dememişler gör geç demişler atasözünün anlamı;

“Sür git dememişler, gör geç demişler” atasözü, toplumdaki deneyimleri ve yaşanmışlıkları ile öğüt niteliğinde olan bir atasözüdür. Bu atasözü, yaşamın zorluklarını ve karşılaşılan sorunları aşma yöntemini öğretmektedir. “Sür git dememişler, gör geç demişler” demek, karşılaşılan problemlerin üstüne gitmek, üzerine düşünmek ve onları sadece geçiştirip unutmamak gerektiğini vurgular.

Başa gelen herhangi bir olay, engel veya sorunla mücadele etmek yerine, sadece görmek veya geçiştirmek çözüm getirmez. İnsanların yaşadığı deneyimler, hayatın bazen zorluklarla dolu olduğunu gösterir ve bu zorluklarla nasıl başa çıkabileceğimize dair önemli ipuçları sunar.

Atasözünde geçen “sür git” ifadesi, sorunları erteleyip üzerine gitmemek, çözüm üretmek veya mücadele etmek yerine, göz ardı etme veya unutma anlamına gelir. Ancak atasözünün asıl öğüdü, sorunları görüp geçiştirmek yerine, üzerlerinde düşünüp doğru bir şekilde hareket etmektir. Bu nedenle “gör geç” ifadesi, sorunları fark edip onları geçiştirmeden, üzerinde düşünerek analiz etmenin önemini vurgular.

Sorunları çözebilmek için detaylı bir şekilde inceleyerek fikir yürütme ve hareket etme anlamını taşıyan bu atasözü, pratik yaşamda da önemli bir yere sahiptir. Çünkü her türlü sorun veya engel karşısında, olayların yüzeyine değil iç yüzüne inerek, sağlıklı bir çözüm üretmek esastır. Sorunları görmezden gelmek veya hafife almak, düşünce düzeyinde ve hayatımızın her alanında bizi yanlış kararlara ve sonuçlara sürükleyebilir. Bu yüzden “Sür git dememişler, gör geç demişler” atasözü, sorunlardan kaçmadan, onları fark edip üzerlerinde düşünerek hareket etme prensibini öğretir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu