Atasözleri

Sabanın tutağına yapışan el aç kalmaz ne demek ? atasözünün anlamı nedir ?

Sabanın tutağına yapışan el aç kalmaz atasözünün anlamı;

“Sabanın tutağına yapışan el aç kalmaz” atasözü, tarımla uğraşan toplumların yaşadığı tecrübeleri ve tarımsal işlerin önemini ifade eden bir atasözüdür. Bu atasözü, insanların emekleriyle uğraştıkları tarımsal faaliyetlerin, geçimlerini sağlamada ne denli önemli olduğunu anlatır.

Atasözü, sabanın tutağına yapışan elin, tarlada çalışan çiftçinin eli olduğunu ifade eder. Tarımsal faaliyetlerde kullanılan saban, toprağı sürmeye ve ekime hazırlamaya yarayan bir araçtır. Sabanın tutağı ise, sabanı kullananın elinin tuttuğu kısmıdır. Sabana sıkıca yapışan el, çalışkan ve emek veren birisinin sürekli olarak toprakla uğraştığının ve tarlada aktif bir şekilde çalıştığının göstergesidir.

Atasözünün asıl anlamı ise, emek veren ve çalışan insanların aç kalmayacaklarıdır. Yani tarlada çalışan, emeğini ortaya koyan bir kişi, alnının teri ile geçimini sağlar ve açlık çekmez. Tarımla uğraşan toplumlar için tarlada çalışmak ve üretim yapmak, hayatlarının temel kaynağıdır. Bu nedenle düzenli bir şekilde tarımla uğraşan ve emek veren insanlar, kendi ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekmezler.

Atasözü aynı zamanda emek verenin ödülünü alacağını ifade eder. Tarlada sürekli çalışan ve emek sarfeden kişi, zamanla emeğinin karşılığını alır ve düşünceksizce hareket ettiği takdirde açlıkla karşılaşmaz. Yani sabanın tutağına yapışan elin, emek ve çalışmanın bir sembolü olduğu söylenebilir. Toprakla uğraşanlar, bereketli bir toprakta emek vererek tarım yaparsa, eline mutlaka bir kazanç geçecektir.

Bu atasözü, sabır, emek ve çalışmanın gerekliliğine vurgu yapar. Sadece çalışmak ve emek vermek, insanların istedikleri sonuçları alabilmeleri için yeterli olmayabilir, ancak emek verenlerin karşılıksız kalmayacaklarını ifade eder. Dolayısıyla bu atasözü, toplumda ve bireysel hayatta, emek verme ve çalışma konusundaki kararlılığın önemini vurgular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu