Atasözleri

Kele köseden yardım gelmez ne demek ? atasözünün anlamı nedir ?

Kele köseden yardım gelmez atasözünün anlamı;

“Kele köseden yardım gelmez” atasözü, yardım isteyen kişinin yanlış bir yerden yardım beklemesi durumunda kullanılan bir deyimdir. Kele kelimesi, Anadolu Türkçesinde çulsuz, parasız, fakir anlamına gelirken, köse de yardım etmek anlamında kullanılan bir kelimedir. Atasözünün anlamı, çaresiz kalan veya zor durumda olan bir kişinin yanlış bir yerden yardım istemesi durumunda elde edeceği sonucun başarısızlık olduğunu ifade etmektedir.

Bu atasözü, bir kişinin çözüm veya destek sağlamak için hatalı yerleri araması, başka insanlardan yardım istemesi anlatır. Örneğin, bir kişi maddi sıkıntı içindeyken, parasını geri ödememesi sebebiyle bankadan kredi almak ister. Ancak, kele kelimesiyle karakterize edilen kişi, parasız olduğu için banka tarafından reddedilir. Kişi, yanlış bir yerden yardım talep ettiği için, köse gibi yardımda bulunacak kimse olmadığını anlar.

Atasözü, yanlış yerden yardım aramak yerine doğru kanallara yönelmek gerektiğini vurgulamaktadır. Kele köseden yardım gelmez atasözü, kişilere sorunlarını çözebilmek için doğru adımlar atmaları gerektiğini hatırlatır. Bir kişi, maddi zorluklarla mücadele ediyorsa, bu durumu çözebilecek yerlerde (mesela bankalar yerine yardım dernekleri, sosyal hizmet kurumları) yardım aramalıdır.

Sonuç olarak, kele köseden yardım gelmez atasözü, insanlara yardım talep ederken doğru yerleri seçme önemini anlatır. İnsanlar sorunlarını çözebilmek için uygun kaynakları kullanmalı, yanlış yerlerden beklentilere girmemelidir. Doğru yol ve kurumları seçerek, ihtiyaçlarına uygun yardımı alabilirler. Başka türlü hareket ederek, istedikleri sonucu elde etmeleri zordur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu