Atasözleri

Kel ölür sırma saçlı olur kör ölür badem gözlü olur ne demek ? atasözünün anlamı nedir ?

Kel ölür sırma saçlı olur kör ölür badem gözlü olur atasözünün anlamı;

“Kel ölür sırma saçlı olur, kör ölür badem gözlü olur” atasözü, ölümün herkesin kaçınılmaz bir sonu olduğunu ve kişinin ölümle beraber sahip olduğu özelliklerin, güzelliklerin ya da eksikliklerin bir anlam ifade etmeyeceğini anlatır.

Atasözünde geçen “kel” kelimesi, kelime anlamıyla saçları olmayan bir kişiyi ifade ederken, “sırma saçlı” ifadesi ise altın gibi değerli ve göz alıcı saçlara sahip olan birine atıfta bulunur. Ölüm gelip bu kişiyi bulduğunda, sahip olduğu güzellikler ne kadar değerli ve dikkate değer olursa olsun, hepsi ölümle birlikte yok olur ve önemsiz hale gelir.

Benzer şekilde, “kör” kelimesi görme yetisini yitirmiş bir kişiyi ifade ederken, “badem gözlü” ifadesi ise bademin şekline benzer şekilde güzel ve çekici gözlere sahip olunan kişiyi temsil eder. Ancak, bu kişinin ölümü de, ne kadar çekici gözlere sahip olursa olsun, onun bu güzelliğiyle birlikte gözden kaybolacağını ve hiçbir anlamı kalmayacağını ifade eder.

Bu atasözü, insanların yaşam sürecinde dış görünüşlerinin ve maddi değerlerinin asıl önemli olmadığını vurgular. Çünkü sonunda bütün insanlar ölümle karşı karşıya kalacak ve hiçbirinin bu dünyadan güzellikleri veya çekicilikleriyle birlikte gitmeyecektir. Önemli olan, insanın karakteri, davranışları ve mirasıdır. Atasözü, insanları geçici maddi değerler yerine, sahip oldukları manevi değerlere daha çok önem vermeye teşvik eder. Bu manevi değerler, insanın ahlaki değerleri, sevgi, dürüstlük, yardımseverlik gibi karakteristik özellikleri olabilir.

Sonuç olarak, “Kel ölür sırma saçlı olur, kör ölür badem gözlü olur” atasözü, fiziksel özelliklerin ve maddi değerlerin insanın gerçek değerini belirlemediğini, bunun yerine insanın karakterini, davranışlarını ve mirasını yansıttığını vurgular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu