Atasözleri

Avrat malı kapı mandalı (tokmağı) ne demek ? atasözünün anlamı nedir ?

Avrat malı kapı mandalı (tokmağı) atasözünün anlamı;

Avrat malı kapı mandalı (tokmağı) atasözü, Türk kültüründe yer alan bir deyimdir. Bu atasözü, evlilik birliği içinde kadının maddi varlığına veya kadının sahip olduğu maddi birikime değinirken, erkeğin ise evlilik içerisinde kadına olan bağımlılığına vurgu yapmaktadır.

Atasözünde geçen “avrat malı” ifadesi, evlilik içerisinde kadının sahip olduğu maddi değeri ifade eder. Burada “avrat” kelimesi eski Türk dilinde “kadın” anlamına gelirken, “mal” kelimesi ise genel anlamıyla “değerli eşya” veya “maddi varlık” anlamına gelmektedir. Ancak bu atasözünde malın değeri sadece maddi boyutta düşünülmemektedir.

Kapı mandalı (tokmağı) ise, evin veya herhangi bir yapıda bulunan kapıyı açıp kapama işlemlerinde kullanılan bir araçtır. Bu atasözünde ise mandal veya tokmak, erkeğin hayatını sürdürebilmesi ve geleceğini güvence altına alabilmesi için kadının sağladığı maddi değeri temsil eder. Yani erkek, evlilik içerisinde kadının maddi desteğine ihtiyaç duymaktadır.

Atasözü aslında evlilik birliği içerisindeki kadın ve erkeğin birbirine olan bağımlılığını anlatırken, cinsiyet rollerine de gönderme yapmaktadır. Türk toplumunda geçmişten günümüze kadar kadının maddi destek sağlama rolü genellikle erkeğe atfedilmiştir. Bu atasözü ise bu durumu vurgulamakta ve kadının maddi varlığının, erkeğin hayatını sürdürebilmesi için önemli bir etken olduğunu ifade etmektedir.

Sonuç olarak, “Avrat malı kapı mandalı (tokmağı)” atasözü, Türk kültüründe yer alan ve evlilik birliği içerisinde kadının maddi varlığını ve erkeğin bu maddi desteğe olan bağımlılığını anlatan bir deyimdir. Atasözü cinsiyet rollerine ve Türk toplumundaki geleneklere gönderme yaparken, evlilik içerisindeki dengenin önemini vurgulamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu